26.7.06

Evde Bebek Büyütme


Uzun zamandır ertelediğim bir konuda yazarak blog macerasına dönüyorum. Konunun ertelenmesi benim tembelliğimden değil, belli bir bilgi birikiminin oluşmasını beklemekten kaynaklanıyordu.

Bugün evde bebek büyütmekle ilgili bütün sorulara cevap verebilecek bir noktadayım. Sık sorulan soruları cevaplayayım.

Bebek nedir?

Öncelikle bu soru için teşekkür ederim. Bebek insanın küçüklüğüdür.

Bebek kime benzer?


Pastörize sütün yaygınlaşmasıyla "sütçü" esprilerinin kaybolduğunu zannedenler yanılıyorlar. Bugün hala büyük şehirlerimizde bu espriler yapılıyor. "Sütçü" yerine "Kapıcı" konularak yapılan espriler de komik olmuyor. Çünkü bizim bebek boş bakması ve anlamsız sesler çıkarmasıyla zaman zaman kapıcımızı andırıyor. (Gerçi son zamanlarda hareketli cisimleri takip edebilmesi içimi ferahlattı.)

Bebekler neyle beslenir?

Bebekler pide söyleyecek yaşa gelinceye kadar anne sütüyle beslenir. Anne sütünün ne kadar faydalı olduğunu biliyorum ama tadını bilemiyorum. (Bürge azarladı...)

Bebekler aldıkları besinin bir bölümünü gelişmek kalanını da kaka yapmak için kullanırlar. Bebek kakası sarımsı olur ve tadı iğrençtir. (Bürge buna karışmadı.)

Bebek gazı nedir?

Bebekler süt emerken hava yutarlar. Bu yüzden "Yavrımmm..." diyerek omuza yaslanıp sırtları pış pışlanarak gazlarının alınması gerekir. Melek gibi bir kızın "Gark!" diye geğirmesinin insanda mutluluk yaratması ilginç bir şey.

Ağızdan çıkmayan gaz barsaklarda birikerek pırt (bildiğiniz osuruk) olarak da vücudu terkedebilir. Bu da gülüşmelere yol açar. Bundan cesaret alarak kendinizi salarsanız kimse gülmez.

Bebekler sigaradan etkilenir mi?

Yapılan araştırmalar özellikle ilk üç ay boyunca bebeklerin sigaradan uzak durması gerektiğini söylüyor. Ancak bebeğin canı çok isterse bir iki fırt verilebilir.

Bebek ağladığında ne yapılmalıdır?

Bebeğin ağlama nedenleri değişik olabilir. Yapılması gereken şey ters giden şeyin ne olduğunu anlamaya çalışmak yerine "Acıktı herhalde..." diyerek anneye vermektir.

Annelerin "Acıktı herhalde..." diye bebeği babaya verememesi bir doğa mucizesidir.

18 yorum:

Zeynep Tekin dedi ki...

Masallah super foto, Allah bagislasin kuzuyu.

erim ozsen dedi ki...

kendimi salıp yazmıyorum... supermişşş...

yerinde bir tespit dedi ki...

Bebeklerin zaman zaman zarif bir ?höert? sesiyle ağızlarından salgıladıkları sütle karışık pıhtıların doğal maya olduğunu duymuştum bir vakitler.Güzel pastane poğaçası yapılır onla.
Dolayısıyla Pakmaya?ya rakip çıkılacaksa gün bugündür. Ama randıman nasıl arttırılır konusunda bir fikrim yok.

Darth Buraky dedi ki...

Yaa bu neee. Allah bağışlasın. Çok şeker.

hustin dedi ki...

buarada bıyıklar yakışmış alin'de yakışmış allah bağışlasın

limoncicegi dedi ki...

bir de o pirti birakip korkan bebekler vardir ki, onun kaynagini anlatamazsin. anneye ve sana bol sabir. henuz aglama durmama durumlari olmamis galiba :)

geçiyodum uğradım dedi ki...

ben ..benn... bayıldıımmm... hattaa bayılmkla kalmadm tüm arkadaşlarıma yolladım llinki...küçük de süpermişşşşş...

buğu dedi ki...

ekrandan bebek sevme:

1-yazı okunur, gülünür,

2-kaydırma çubuğu yukarı çekilip bebeğe bi daha bi daha bakılır, "canım benimm, çok şekeeer", nası da tutmuş koca parmağı denir, maşallah diyip browser köşesinden kapatılır.

zaman zaman uğrayarak sayfa açılır, 2 nolu işlem tekrarlanır.

TBU dedi ki...

NG'de cenin gelişimi ile ilgili bir belgesel vardı dün. Bu fotoğrafta da gördüğümüz "yakalama refleksi" de geçiyordu. Aslında insanda ihtiyaç bulunmayan bir refleksmiş bu. Ama atalarımız ormanda ilk doğduklarında, korunmak için annelerinin postlarına tutunmak durumundalarmış. Bu refleks de bize onlardan miras kalmış. Çok şaşırtıcı.

Bebek harika! Oyuncak gibi. (Nasıl adam bu? Bir maymun dedi, bir oyuncak dedi bebeğe!):)

Analı babalı büyüsün. Pide söylesin.

Adsız dedi ki...

bu çocuk hep uyuyor mu. "günaydın" dediğinizde 20 yaşında olacak.

muzocan dedi ki...

Ege coook tatliymis.. :) Hala goremedik ufakligi fotograflar disinda.. Bu arada bebek kakasinin tadini bilmiyorum ama kokusu burun direklerini kokunden indirir. Bi onu biliyorum..

cherry blossom girl dedi ki...

İnanılmaz sekeeeer...Ege baba mı olmus cok sasırdım.

Ayse dedi ki...

Waaaay dedim ilk basta. Ankara'da hic kacirmadigim Modern Sabahlarin efesi baba olmus! Tebrikleeer, darisi esimin basina :) Maalesef artik Ist.da yasasam da Modern Sabahlar'dan kopamadim. -sagolsun internet- ucunuzun sesini heryere ulastiriyor. Bir TV maceraniz olursa haberimiz olsun.Cok sik yazamasam da aysemert.blogspot.com da benim bloggerim. Guzelligi, Bebisi operim, sevgiler

oxvamu dedi ki...

Aaa kaldirin canim yavrunun resmini nazar falan değer alim allah..tüh tüh .Masallah...
Bunlardan nerden bulunur ki?

kim takar? dedi ki...

Ege ne tatili cocugunuz var. anali babali büyümesi en büyük temennimiz.

denizero dedi ki...

:)mmm çok şirinmiş cidden ...maşallah maşallah

berkan dedi ki...

eyvah eyvah :d

Adsız dedi ki...

Ege yardın beni bea!!! :)